PieriasNews - Τα Νεα Της Κατερίνης & Της Πιεριας

Ότι Συμβαίνει Τώρα...Ολες Οι Ειδήσεις Με Ένα Κλικ...Συνεχής ενημέρωση

Πρόκριση - θρίλερ για την Αργεντινή

Πρόκριση - θρίλερ για την ΑργεντινήΣε ένα παιχνίδι γεμάτο συγκινήσεις και «χιτσκοκικό», φινάλε η Αργεντινή κατάφερε, έστω και στα τελευταία λεπτά, να πάρει την πρόκριση στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου, επικρατώντας με 2-1 της Νιγηρίας.
Η ομάδα του Χόρχε Σαμπάολι ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, με τον Μέσι στο 14’ να «σπάει» την αφλογιστία των πρώτων δύο αγωνιστικών και με υπέροχη ενέργεια και πλασέ να βάζει την «αλμπισελέστε» σε θέση οδηγού.
Η απάντηση της Νιγηρίας ήρθε στο 51ο λεπτό με τον Μόουζες να ευστοχεί από τα έντεκα βήματα, μετά από πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο - συγκλονιστικός σε όλο το παιχνίδι - Μασεράνο, το οποίο πάντως αμφιβητήθηκε έντονα από τους Αργεντινούς.
Παρότι βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο, η Αργεντινή κατέφερε να βρει τον δρόμο για το «χρυσό» γκολ, με σκόρερ τον Ρόχο στο 87’.
Στο άλλο ματς της βραδιάς, η Κροατία επικράτησε των Ισλανδών με 2-1 και «σφράγισε» την πρώτη θέση του ομίλου, μετρώντας το απόλυτο σε τρία παιχνίδια.