PieriasNews - Τα Νεα Της Κατερίνης & Της Πιεριας

Ότι Συμβαίνει Τώρα...Ολες Οι Ειδήσεις Με Ένα Κλικ...Συνεχής ενημέρωση

ΠΑΟΚ Πρωταθλητής Ελλάδος 2016

ΠΑΟΚ Πρωταθλητής Ελλάδος 2016Ο Δικέφαλος έκανε απίστευτη ανατροπη και γύρισε το παιχνίδι απο 0-2 σε 2-2 και πήρε την νίκη...
Ο Δικέφαλος έκανε απίστευτη ανατροπη και γύρισε το παιχνίδι απο 0-2 σε 2-2 και πήρε την νίκη στο Ται μπρέικ.Τα σετ (21-25.21-25,25-16,25-14,15-10
Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τον Τακουρίδη για πρώτη φορά στο βασικό σχήμα στην σειρά των τελικών, αλλά βρέθηκε αμέσως να ακολουθεί στο σκορ τον Φοίνικα, που ήταν καλύτερος στην υποδοχή, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν για άλλη μια φορά να αντιμετωπίσουν και τα εις βάρος τους λάθη των διαιτητών. Παρόλα αυτά ο Δικέφαλος επανήλθε από το «-3» (5-8), ισοφάρισε σε 10-10 με πρωταγωνιστή τον Γιαμπλόνσκι, όμως δεν μπόρεσε να προηγηθεί σε κανένα σημείο και η διαφορά άνοιξε στους 4 πόντους (15-19). Η τελική αντεπίθεση έγινε με άσο του Σεπέδα (19-20), ωστόσο οι Συριανοί παρέμειναν πιο συγκεντρωμένοι, είχαν καλύτερες επιλογές και πήραν το σετ με πρώτο χρόνο του Ανδρεάδη (21-25), αφού οι γηπεδούχοι είχαν συνολικά 6 χαμένα σερβίς. Στο δεύτερο σετ, με τον Σμαραγδή αντί του Τακουρίδη, ο Δικέφαλος πέρασε 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, χάρη στον Κουρνέτα που πίεσε στο σερβίς.
Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 0-5 με τον Παναγιώτη Παπαδόπουλο στο σερβίς, εκμεταλλευόμενοι την πολύ κακή υποδοχή του ΠΑΟΚ, μετατρέποντας το 9-6 σε 9-11. Ενδιάμεσα, ο Εφραιμίδης είχε αντικαταστήσει τον Χιμένες και μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (14-16) πέρασε μέσα και ο Σμαραγδής, όμως ο Φοίνικας κράτησε και διεύρυνε το προβάδισμά του (18-22), παίζοντας ψύχραιμα και αξιοποιώντας τα «δώρα» των γηπεδούχων, για να φτάσουν στο 21-25 με επίθεση του Ντόκιτς. Παρότι το 0-2 σετ έφερνε την ομάδα με την πλάτη στον τοίχο, ο απίστευτος κόσμος του ΠΑΟΚ την στήριξε με ακόμα μεγαλύτερο πάθος και τη βοήθησε να πατήσει καλύτερα στο τρίτο σετ, όπου είχε ισχυρότερη παρουσία στο μπλοκ, με τον Λι να δείχνει την κλάση του. Το 8-4 με άσο του Χιμένες εξελίχθηκε σε 14-7 με τον Γιαμπλόνσκι στο σερβίς και κατόπιν σε 16-8.
Η αντίδραση του Φοίνικα σταμάτησε στο 18-13 και το σετ κρίθηκε οριστικά όταν πήγε στο σερβίς ο Σεπέδα, που μετέτρεψε το 20-15 σε 24-15. Την τελευταία πινελιά έβαλε ο Λι, με επίθεση σε πρώτο χρόνο (25-16). Έχοντας κεκτημένη ταχύτητα, σαφώς βελτιωμένη υποδοχή, αλλά και την πίστη ότι αυτό το παιχνίδι δεν χάνεται, ο Δικέφαλος προηγήθηκε 10-6 στο τέταρτο σετ, με τον Σεπέδα να τελειώνει φάσεις και τον Σμαραγδή να ανοίγει την ψαλίδα στους 7 πόντους (14-7). Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 11 (24-13, με τέσσερις μπαλιές Φοίνικα), προτού ο Λι κάνει το 25-14 και πάλι με πρώτο χρόνο.
Στο τάι μπρέικ ο ΠΑΟΚ γύρισε το 1-2 σε 4-2 (με άουτ επίθεση Ντόκιτς, κόντρα επίθεση Χιμένες και μπλοκ Σμαραγδή) και κράτησε σφιχτά αυτό το μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα, για να φτάσει μέχρι το «+3» με μπλοκ άουτ του Γιαμπλόνσκι (9-6) και το «+4» με καρφί του Σεπέδα και άουτ επίθεση του Ντόκιτς (11-7). Ο κορυφαίος των «πειρατών», Κάλντγουελ, μείωσε στους δύο (12-10), αλλά κατόπιν είχε άστοχο σερβίς και άουτ επίθεση, για να γίνει το τελικό 15-10 και να ξεχυθούν μέσα στον αγωνιστικό χώρο χιλιάδες οπαδοί του Δικεφάλου, τραγουδώντας «σήκωσέ το…»!
Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήθλαν από 5 άσους, 60 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 3 άσους, 51 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 3-2 (21-25, 21-25, 25-16, 25-14, 15-10) ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 17 (14/24 επ, 1 άσος, 2 μπλοκ, 57% υπ -29% άριστες), Κουρνέτας 4 (2/2 π, 2 μπλοκ), Σεπέδα 28 (24/47 επ, 3 άσοι, 1 μπλοκ), Λι, 8 (7/10 επ, 1 μπλοκ), Τακουρίδης, Γιαμπλόνσκι 10 (9/20 επ, 1 μποκ 66% υπ – 28% άριστες) / Γκαράς (λ, 50% υπ – 22% άριστες), Ντίνας, 1 (μπλοκ),Τερζής, Σμαραγδής 3 (2/5 επ, 1 άσσος), Εφραιμίδης 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Καρασαββίδης ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Φέργκιουσον 4 (2/8 επ, 2 μπλοκ), Πάρις 6 (3/7 επ, 1 άσος, 2 μπλοκ), Κάλντγουελ 17 (17/32 επ, 58% υπ 39% άριστες), Ντόκιτς 16 (15/35 επ, 1 άσος), Ανδρεάδης 7 (6/11 επ, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 7 (4/18 επ, 1 άσος, 2 μπλοκ 47% υπ -26% άριστες)/ Ζήσης (λ, 57% υπ – 39% άριστες), Ηλίας, Χαραλαμπίδης 2 (2/2 επ), Λάππας,2 (2/2 επ, 1 μπλοκ, 33% υπ – 22% άριστες)