Είναι με διαφορά η μεγαλύτερη επιτυχία στην ιστορία του ελληνικού τένις. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, όχι μόνο πέρασε στα προημιτελικά ενός Γκραν Σλαμ, αλλά το έκανε απέναντι στον καλύτερο. Ο Έλληνας πρωταθλητής νίκησε τον Ρότζερ Φέντερερ με 3-1, πραγματοποιώντας δίχως υπερβολή τη μεγαλύτερη νίκη στην καριέρα του.
Δάκρυα χαράς για τον Στέφανο Τσιτσιπά! (εικόνες, video)
Νίκησε τον μεγάλο Φέντερερ με 3-1 και πέρασε στα προημιτελικά του Αυστραλιανού Όπεν
Εξαρχής φάνηκε πως οι δύο αντίπαλοι είναι ισοδύναμοι όσο κι αν αυτό φαντάζει παράξενο. Ο Φέντερερ, που πήγε στη Μελβούρνη ως φαβορί για την κατάκτηση του τουρνουά, πήρε το πρώτο σετ πολύ δύσκολα στο τάι μπρέικ.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjfqVzCQt8QtK8KzTGc0flWdMgHMaOQ0Yc5hlO7h_8lGKIaCAdTjQhJT9aGHtcV7x_CSthKtR_Zl1GgXATsqMac42z1jW5Q05LTBNdMKDu8Jc1cmPIRMyW5bRHTuddLSwyF9R592GMV30Xi/s640/Stefanos_Tsitsipas.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjfqVzCQt8QtK8KzTGc0flWdMgHMaOQ0Yc5hlO7h_8lGKIaCAdTjQhJT9aGHtcV7x_CSthKtR_Zl1GgXATsqMac42z1jW5Q05LTBNdMKDu8Jc1cmPIRMyW5bRHTuddLSwyF9R592GMV30Xi/s640/Stefanos_Tsitsipas.jpg)
Και το δεύτερο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες του τάι μπρέικ, αυτή τη φορά υπέρ του Τσιτσιπά. Μετά ήρθε η ώρα του μπρέικ για το 7-5 στο τρίτο και ξανά στο τάι μπρέικ, ήρθε η κατάκτηση του τέταρτου σετ για τον 20χρονο αθλητή μας και η μεγάλη νίκη.
Δημοσίευση σχολίου